לייעוץ משפטי חייגו:
077-231-4932

רשלנות רפואית באבחון סרטן

רשלנות רפואית באבחון סרטן היא תופעה חמורה שעשויה להוביל להשלכות בריאותיות ומשפטיות חמורות עבור החולים ויקיריהם. במאמר זה נפרט אודות הגורמים וההשלכות של מחדלים אלו, המקרים השכיחים שבהם סרטן אינו מאובחן בזמן והאפשרות להגשת תביעת פיצויים על רקע זה.

 

רשלנות רפואית עקב איחור באבחון סרטן – גורמים והשלכות

מחלת הסרטן היא אחת המחלות הקשות והקטלניות ביותר בעולם. הסיכוי להחלמה ממחלה זו תלוי במספר גורמים, ביניהם מועד הגילוי. ככל שהמחלה מאובחנת בשלב מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה גבוהים יותר. אבחון מהיר של המחלה, מביא לריפויה באופן מלא ומדויק באחוזים גבוהים. לעומת זאת, כאשר האבחון נעשה לאחר שליחת הגרורות או לאחר שהגידול גדל באופן משמעותי, התוצאות אצל החולה יהיו קשות יותר כמו: מיתה מוקדמת, לעתים מוות מיידי ולעתים, נכויות עקב הוצאת הגידול וקבלת הטיפולים הקשים.

רשלנות רפואית באבחון סרטן מתרחשת כאשר לא נלקחת אנמנזה מקיפה (רקע משפחתי – תורשתי או חוסר מעקב אחר סימנים טרום סרטניים), כאשר יש התעלמות מתלונות המטופל, כאשר הימנעות מהפניה לבדיקות מתאימות, פענוח שגוי ומוטעה של תוצאות בדיקות, או חמור מכך כאשר אין מעקב של הבדיקות אליהן נשלח החולה.

 

תביעה בשל איחור באבחון סרטן

עילת התביעה במקרים אלו הינה שהאיחור בגילוי המחלה הביא לפגיעה בסיכויי ההחלמה. לשם הדוגמא: טיפול מהיר בסרטן הערמונית מביא להחלמה מלאה בכמעט 90% מהמקרים! כך גם לגבי טיפול מוקדם בסרטן המעי. לעומת זאת, גילוי מאוחר מקצר לרוב את תוחלת החיים ל- 5 שנים ממועד גילוי המחלה. כשלא מדובר בגידול סרטני הסרת הגידול מביאה פעמים רבות לפגיעה במערכות שונות שגורמות לנכויות קשות ביותר.

המסקנה לכן הינה, אם אתם חושדים שעשוי להיות בגופכם גידול, או שיש סימפטומים חריגים ולא שגרתיים, אל תהססו לקבל חוות דעת רפואית נוספת. אתם חשים שיש החמרה במצבכם, או שאין הטבה למרות שקיבלתם טיפול, אל תהססו לפנות בשנית ובשלישית לרופא. החיים ניתנים לנו פעם אחת, ולכן מספיק שתהססו ולא תתעקשו לקבלת ייעוץ רפואי נכון פעם אחת בחייכם כדי שאתם או קרוביכם ישלמו מחיר יקר ומיותר.

באלו מקרים עלול להתרחש איחור באבחון מחלת הסרטן?

איחור באבחון סרטן עלול להתרחש בעיקר בגלל כמה סיבות:

 • אי תשומת לב של הרופא לתלונות המטופל
 • אי ביצוע בדיקות מתאימות
 • אבחון שגוי
 • אי הפניה למומחה בזמן

 

למרבה הצער, האיחור באבחון המחלה עשוי להוביל להשלכות חמורות, כגון התפשטות המחלה למקומות אחרים בגוף, פגיעה בסיכויי ההחלמה של החולה, קיצור תוחלת החיים שלו וכיוצא באלו.

 

איחור באבחון גידול ממאיר לעומת גידול שפיר

איחור באבחון גידול ממאיר הוא חמור במיוחד, שכן גידול ממאיר עלול להתפשט במהירות ולפגוע באיברים חיוניים בגוף. איחור באבחון גידול ממאיר עשוי להוביל לכך שהטיפול יהיה פחות יעיל, ואף לכך שהמחלה תהיה בלתי ניתנת לריפוי. מנגד, גם איחור באבחון גידול שפיר עלול להיות בעייתי, שכן גידול שפיר עלול לגרום לכאבים, אי נוחות ואף לפגיעה בתפקוד. במקרים מסוימים, גידול שפיר עשוי להפוך לממאיר.

בהתאם לכך, במקרים של איחור באבחון גידולים, יש מקום לבדוק האם מדובר במחדל רפואי שאירע על רקע התרשלות של הגורמים הרפואיים שעמם המטופל בא במגע.

 

דוגמאות לתביעות בשל איחור באבחון סרטן שהגיעו לפתח משרדנו

תביעות רשלנות רפואית רבות מוגשות בגין גילוי ואבחון מאוחר של מחלות ממאירות וגידולים סרטניים. כך לשם הדוגמא, משרדנו הגיש לאחרונה תביעה נגד קופת חולים בגין איחור של סרטן הערמונית. באותו מקרה החולה נשלח לבדיקה שמאבחנת סרטן זה. המדובר בבדיקת ערכים של חריגים של PSA. רופא המשפחה התעלם מהבדיקה שהוא עצמו שלח אליה ולא התריע על העניין בפני החולה. רק כעבור שנתיים כאשר המחלה הייתה בשלב מתקדם, ונשלחו גרורות לגוף – גילו את קיומה של המחלה. רשלנות חמורה זו, מביאה לפיצויי של מיליוני שקלים שאמורים לפצות ולו במעט את הרשלנות שגרמה קופת החולים לאותו חולה.

דוגמא נוספת שחוזרת על עצמה היא אי הפניה לבדיקת דם סמוי. על פי הוראות משרד הבריאות יש חובה לשלוח לכל חולה ערכת בדיקה בהגיעו לגיל 50, ויש לוודא כי אכן החולה מבין מהי הבדיקה ואת חשיבותה. במקרה שטופל על ידי משרדנו, קופת החולים התעלמה מסימנים שעשויים להחשיד על גידול ממאיר במעי, ולא שלחה ערכה לבדיקת דם סמוי. בדיקה כזו הייתה מגלה דם בצואה, מה שהיה מוביל לבדיקת קולונסקופיה ולגילוי הגידול הממאיר ולהסרתו בניתוח זעיר יחסית. לצערו של הדבר כשהגידול נתגלה הוא היה גדול מדי, מה שהוביל לכך שהחולה נפגע קשות ואינו שולט על הסוגרים. גם בתביעה זו נפסקו מיליוני שקלים לטובת הלקוח.

 

דגשים חשובים לגבי אבחון מחלת הסרטן שחשוב שתכירו!

אבחון סרטן הוא תהליך מורכב שעשוי לכלול מספר בדיקות. הבדיקה הראשונית היא בדרך כלל בדיקה גופנית, שבה הרופא מחפש סימנים וסימפטומים מחשידים של סרטן, כגון גוש בעל מאפיינים חריגים, ירידה קיצונית ובלתי מוסברת במשקל, דם בצואה וכיוצא באלו. הסממנים עשויים כמובן להשתנות כתלות בסוג הסרטן ומצב ההתקדמות של המחלה אצל המטופל הספציפי.

אולם בכל מקרה, אם הרופא מוצא סימנים חשודים, הוא מצופה להפנות את המטופל להמשך בירור מול רופא מומחה ולביצוע בדיקות נוספות, כגון:

בדיקות הדמיה

בדיקות אלו, כגון רנטגן, אולטרסאונד, CT או MRI, מספקות תמונת מצב של האיברים הפנימיים בגוף.

בדיקות מעבדה

בדיקות אלו, כגון בדיקת דם, בדיקת שתן או בדיקת ביופסיה, יכולות לזהות תאים סרטניים או חלבונים המאפיינים סרטן.

אבחון גנטי

במקרים מסוימים, עשוי הרופא להפנות את המטופל לאבחון גנטי, כדי לבדוק אם יש לו מוטציות גנטיות העלולות לגרום לסרטן. מוטציות אלו עשויות להיות נוכחות בדם או ברקמת הגידול.

כפי שניתן לראות, אבחון סרטן הוא תהליך מורכב שעשוי לכלול מספר בדיקות. הבחירה בבדיקות האבחון תלויה בסוג הסרטן החשוד, במיקום הגידול ובגיל המטופל.

 

האם ניתן לגלות סרטן בבדיקת דם?

התשובה הקצרה היא לא – בבדיקת דם רגילה לא ניתן לזהות ישירות את קיומו של סרטן ואת מיקומו בגוף. עם זאת, קיימות כמה בדיקות דם מיוחדות העשויות לספק רמזים וסמנים לגבי הסיכון למחלות סרטניות מסוימות או לגבי התגובה לטיפול:

 • בדיקת סמני גידול – בודקת חלבונים המופרשים על ידי גידולים סרטניים לזרם הדם. יכולה לעזור במעקב אחר התקדמות המחלה.
 • בדיקות גנטיות – בודקות מוטציות ב DNA הקשורות לסיכון מוגבר לסרטן מסוגים מסוימים. למשל גנים מסוג BRCA בסרטן שד.
 • בדיקות ספירה מלאה של תאי דם – עשויות לאתר שינויים המעידים על קיום לוקמיה או מיאלומה נפוצה.
 • בדיקות כימיות של חלבונים ואנזימים – שינוי במדדים מסוימים עשוי לרמז על קיום גידול סרטני שמפריש חלבונים ואנזימים מסוימים למחזור הדם.

בקיצור, ישנן בדיקות דם שונות שיכולות לסייע באבחון סרטן אך הן אינן יכולות לאבחן באופן ודאי את קיום המחלה. יש צורך בבדיקות הדמיה לזיהוי של מיקום הגידול וביופסיה לאימות האבחנה.

 

המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית בגילוי סרטן

רשלנות רפואית באבחון סרטן היא תופעה חמורה שעשויה להוביל להשלכות בריאותיות ומשפטיות חמורות. מחדלים רפואיים הנוגעים לאבחון המחלה, יכולים ללבוש צורות שונות כתלות בסוג הסרטן המדובר ובנסיבות המקרה הספציפיות.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן השד

עם המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית באבחון סרטן השד נמנים:

 • אי ביצוע ממוגרפיה באופן סדיר לנשים בקבוצת סיכון
 • אי זיהוי גוש בשד במהלך בדיקה גופנית
 • אי הפניה לבדיקת ממוגרפיה או אולטרסאונד לאחר שתלונות המטופלת לא נמצאו תואמות לבעיה אחרת.
 • אי ביצוע בדיקת אולטרסאונד – אי עריכת בדיקת אולטרסאונד לגושים שנתגלו במישוש, מקשה על הרופא המטפל לעמוד על טיב הממצאים ולאבחן את מצב המטופלת כראוי.
 • פירוש שגוי של ממצאי ממוגרפיה – רופא המפרש ממצא חריג בבדיקה כגוש שומני או ממצא שפיר, במקום כגידול ממאיר.
 • עיכוב בביצוע ביופסיה של גוש חשוד – עיכוב של מעל ל- 4 שבועות בלקיחת ביופסיה מגוש חשוד, יכולה להיחשב כמחדל רפואי.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן השחלות

סרטן השחלות הוא בין סוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב נשים. המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית באבחון סרטן השחלות כוללים:

 • אי זיהוי סימפטומים של סרטן השחלות, כגון כאבי בטן, נפיחות או שינויים בפעילות מעיים
 • אי ביצוע בדיקות הדמיה, כגון אולטרסאונד או CT, לאחר שתלונות המטופלת לא נמצאו תואמות לבעיה אחרת.
 • אי הפניה לבדיקת ביופסיה לאחר שבדיקה הדמיה העלתה ממצאים חשודים.
 • התעלמות מתלונות חוזרות במשך חודשים על כאבי בטן או אגן.
 • פירוש שגוי של ממצאי סריקות CT/MRI שהראו גושים באגן.
 • עיכוב של מספר חודשים בהפניה למומחה גינקואונקולוג.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא סוג סרטן שכיח ביותר בקרב גברים. להלן כמה מהמקרים השכיחים של מחדלים רפואיים באבחון סרטן בבלוטת הערמונית:

 • אי ביצוע בדיקת אנטיגן PSA באופן סדיר לגברים בקבוצת סיכון
 • אי זיהוי רמות גבוהות של PSA בדם
 • פירוש שגוי של ביופסיית ערמונית כשלילית כאשר ישנו חשד גבוה לסרטן.
 • אי הפניה לבדיקת ביופסיה לאחר שבדיקה של אנטיגן ה- PSA העלתה תוצאות חיוביות.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן הלבלב

סרטן הלבלב הוא בעל שכיחות גבוהה בקרב גברים ונשים כאחד. המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית באבחון סרטן הלבלב כוללים:

 • אי זיהוי סימפטומים של סרטן הלבלב, כגון חולשה, כאבי בטן, חוסר תיאבון או ירידה במשקל
 • אי ביצוע בדיקות הדמיה, כגון CT או MRI, לאחר שתלונות המטופל לא נמצאו תואמות לבעיה אחרת
 • אי הפניה לבדיקת ביופסיה לאחר שבדיקה הדמיה העלתה ממצאים חשודים
 • עיכוב ממושך בביצוע בדיקות הדמיה מקיפות של הבטן לאחר חשד ראשוני.
 • פירוש שגוי של ממצאי CT כלבלב דלקתי במקום כגידול ממאיר.

בכל המקרים הללו, יש מקום לברר בעזרת עורך דין רשלנות רפואית האם ישנה עילה להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן.

 

התיישנות על תביעת רשלנות רפואית באבחון סרטן

בישראל חלה התיישנות על תביעות רשלנות רפואית באבחון סרטן. תקופת ההתיישנות היא של שבע שנים מיום קרות הנזק. עם זאת, אם המטופל היה קטין בעת גילוי הפגיעה, תקופת ההתיישנות מתחילה מיום הולדתו ה- 18. פירוש הדבר הינו כי באפשרותו של הנפגע יהיה להגיש תביעת פיצויים בגין המחדל הרפואי באבחון הגידול הסרטני שלו, עד הגיעו לגיל 25.

עם זאת, חשוב לציין כי תקופת ההתיישנות יכולה להימשך יותר משבע שנים במקרים מסוימים, כתלות בנסיבות המקרה. לכן במקרה של איחור באבחון סרטן, חשוב לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין רשלנות רפואית בהקדם האפשרי. עורך הדין יוכל לבחון את המקרה שלכם ולסייע לכם להחליט אם יש לכם בסיס להגשת תביעת רשלנות רפואית וקבלת פיצויים בגין נזקיכם או נזקי יקיריכם.

 

גובה הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית באבחון סרטן

הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית באבחון סרטן בישראל יכולים להגיע למיליוני שקלים. אולם חשוב להסתייע בשירותיו של עו"ד רשלנות רפואית על מנת להעריך בכל מקרה לגופו את ההיתכנות להצלחת התביעה והיקף הפיצוי שניתן לקבל בה על פי נסיבות המקרה.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן
רשלנות רפואית באבחון סרטן

 

רשלנות רפואית במחלות סרטניות – כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה

אם אתם חושדים שנגרם לכם נזק כתוצאה ממחדל רפואי באבחון סרטן, חשוב לפנות לעורך דין מומחה ברשלנות רפואית בהקדם האפשרי. משרד עו"ד שטובר טולדנו מתמחה בתביעות רשלנות רפואית, ויוכל לסייע לכם להבין את זכויותיכם ולקבל את הפיצוי המגיע לכם. צרו עמנו קשר כעת לקביעת שיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות.

לשיתוף המאמר לחצו
תוכן עניינים
Picture of עו"ד יוסי טולדנו
עו"ד יוסי טולדנו

מומחה משפטי בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית. ייצג בעבר את הממסד הרפואי ועל שמו רשומים הלכות ופסקי דין רבים בתחום זה. ממקימי משרד עורכי הדין שטובר & טולדנו בירושלים.

זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו לנו פרטים וניצור קשר
מידע נוסף
רשלנות רפואית באבחון לוקמיה
רשלנות רפואית באבחון לוקמיה
רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי
רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם עורך דין מטעם שטובר טולדנו, אשמח לקבל פרטים.