משרד עורכי דין שטובר טולדנו לוגו
לייעוץ משפטי חייגו:
077-231-4932

רשלנות רפואית בבית חולים – ממה להזהר

כולנו פונים לבתי החולים מתוך ציפייה לקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר, אך לצערנו, לעתים מתרחשים מקרים של רשלנות העלולים להסב נזקים חמורים למטופלים. במאמר זה נפרט על נושא רשלנות רפואית בבית חולים – ממה להיזהר, ונסביר מדוע חיוני להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית כאשר עולה חשד למחדל רפואי בבית החולים.

 

רשלנות רפואית בבית חולים – ממה להזהר כשמגיעים למיון, לניתוח או לאשפוז?

בתי חולים הם מוסדות חיוניים המספקים טיפול רפואי מציל חיים למיליוני אנשים מדי שנה. עם זאת, לעיתים מתרחשים מקרים של רשלנות רפואית בבתי חולים, הגורמים לנזקים בלתי הפיכים ואף למקרי מוות מיותרים.

רשלנות רפואית מוגדרת כמצב שבו צוות רפואי (רופאים, אחיות וכו') לא נקט ברמת הזהירות והמיומנות הסבירה הנדרשת במצב נתון, וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל. חשוב לדעת כי בתי חולים, בין אם ציבוריים ובין אם פרטיים, חבים בחובת זהירות כלפי המטופלים. משכך, אם מוכח שהתרחשה בבית חולים רשלנות רפואית שגרמה נזק למטופל, בית המשפט עשוי לפסוק פיצויים כספיים לניזוק ולמשפחתו.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי לא כל מקרה של נזק או פטירה בבית חולים נחשב אוטומטית לרשלנות רפואית. יש לבחון כל מקרה לגופו, ולהוכיח סטייה מסטנדרט הטיפול המקובל בנסיבות העניין.

 

מקרים שכיחים של רשלנות רפואית בבתי חולים

רשלנות רפואית בבית חולים עלולה ללבוש צורות שונות, שהנפוצות בהן הן אלו:

עיכוב במתן טיפול במצבי חירום

אחד המצבים המסוכנים ביותר הוא כאשר חולה מגיע לחדר המיון במצב חירום (כגון התקף לב, שבץ מוחי, דימום וכו'), אך הצוות הרפואי מתמהמה ולא מעניק טיפול מיידי ומציל חיים. עיכוב שכזה, ולו של דקות ספורות, עלול להיות קריטי ולהוביל לנזקים בלתי הפיכים ואף למוות.

טעויות באבחון

טעויות באבחנה עלולות לנבוע מכשלים שונים, כגון אי לקיחת אנמנזה (תולדות מחלה) מספקת מהחולה, רישומים רפואיים לקויים, אי ביצוע בדיקות הכרחיות או טעויות בפענוחן, ואי התייעצות עם מומחים במקרה הצורך. טעות באבחון המחלה עלולה להוביל למתן טיפול שגוי ומזיק, או לחלופין לאי מתן טיפול נחוץ בזמן.

טעויות במתן תרופות

מתן תרופה לא נכונה, במינון שגוי או בעיתוי לא מתאים, עלול לגרום נזקים חמורים ואף קטלניים למטופל. לעיתים מדובר בטעויות אנוש של הרופא או האחות, כגון רישום לא ברור של המרשם, טעות בחישוב המינון, בלבול בין תרופות או מתן לחולה הלא נכון. טעויות כאלו קורות במיוחד כשיש עומס על הצוות, עייפות או תקשורת לקויה.

זיהומים נרכשים בבית החולים

למרבה הצער, זיהומים הנרכשים במהלך אשפוז בבית חולים (כגון צהבת נגיפית, חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה וכדומה) מהווים גורם שכיח למחלות קשות ואף תמותה מיותרת. הסיכון לזיהומים גבוה במיוחד בקרב חולים מנותחים, קשישים או בעלי מערכת חיסונית מוחלשת. אי נקיטת אמצעי זהירות נאותים למניעת זיהומים, כגון חיטוי, עטיית כפפות ומסכות, בידוד חולים מדבקים וכו', נחשבת במקרים רבים לרשלנות.

מחדלים בניתוחים

ניתוחים מהווים הליך בעל סיכון מובנה, אך במקרים מסוימים מתרחשות טעויות הנובעות מרשלנות – החל מאי ביצוע בדיקות מקדימות, שגיאות מצד המרדים, פגיעה בטעות באיברים סמוכים במהלך הניתוח, שימוש במכשור לא סטרילי, ועד השארת גופים זרים בגוף המנותח. רשלנות עלולה להתרחש גם בטיפול לאחר הניתוח.

ליקויים סביב הלידה

צוות חדרי הלידה חייב לנטר באופן רציף את מצב היולדת והעובר, ולזהות במהירות סימני מצוקה. אי ביצוע מעקב עוברי צמוד, החמצה של סימני מצוקה, עיכוב מיותר בביצוע לידת ואקום / ניתוח קיסרי, או לחילופין שימוש באמצעים אגרסיביים מדי להוצאת העובר, כל אלו עלולים להיחשב לרשלנות ולגרום נזקים חמורים לתינוק ו/או ליולדת.

 

מדוע חיוני להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית כאשר עולה חשד למחדל רפואי בבית החולים?

ישנן מספר סיבות מרכזיות מדוע חיוני להתייעץ עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית כאשר עולה חשד למחדל או רשלנות בטיפול שניתן בבית החולים:

  1. ידע וניסיון – עורכי דין לרשלנות רפואית הם בעלי ידע נרחב וניסיון ייחודי בתחום דיני הנזיקין ותיקי הרשלנות הרפואית. הם מכירים היטב את החוקים, ההלכות והפסיקה הרלוונטיים, ויודעים להעריך האם אכן מדובר במקרה של רשלנות על פי הדין.
  2. חקירה ובדיקת הראיות – כדי לבסס תביעת רשלנות רפואית יש לאסוף ראיות ולהוכיח קשר סיבתי בין הרשלנות לנזקי התובע. עורך הדין ינחה את מיוצגיו בביצוע בדיקות מתאימות ויפנה אותם לחוות דעת של רופאים מומחים רלוונטיים שיתמכו בטענות התביעה.
  3. הבטחת הזכויות – עורך הדין ידאג למיצוי מלוא הזכויות והפיצויים המגיעים לנפגע הרשלנות הרפואית ולבני משפחתו. הוא ינהל משא ומתן מול בית החולים וחברות הביטוח ויפעל להשגת פיצוי הולם.
  4. עמידה בלוחות זמנים – בתביעות רשלנות רפואית יש לעמוד בתקופת ההתיישנות ובמועדים הקבועים בחוק להגשת התביעה. עורך דין רשלנות רפואית מנוסה יקפיד על עמידה בלוחות הזמנים הקריטיים לעניין.
  5. תמיכה וליווי – התמודדות עם נזקי רשלנות רפואית היא חוויה קשה ומורכבת. עורך הדין יהיה הכתובת לשאלות, לתמיכה ולליווי המשפחה לאורך כל הדרך עד להשגת הפיצוי המגיע.

לכן, גם אם יש ספק האם אכן מדובר ברשלנות, מומלץ תמיד להתייעץ עם עורך דין מנוסה, שיוכל לבחון את המקרה לעומקו ולייעץ על הצעדים שכדאי לנקוט.

רשלנות רפואית בבית חולים - ממה להזהר
רשלנות רפואית בבית חולים – ממה להזהר

לסיכום

רשלנות רפואית בבתי חולים היא תופעה מדאיגה וכואבת, הגורמת מדי שנה לפגיעות ולמקרי מוות מיותרים. במאמר זה פירטנו מהי רשלנות רפואית, מהם המצבים השכיחים בהם היא מתרחשת, ומה ניתן לעשות כדי להתמודד עם תוצאותיהם העגומות של המחדלים הללו.

אם אתם או יקיריכם נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית בבית חולים, משרד עורכי דין שטובר טולדנו יעמוד לצידכם, ילווה אתכם בהליך המשפטי ויפעל למיצוי זכויותיכם. אל תישארו לבד – פנו אלינו כעת.

Picture of עו"ד יוסי טולדנו
עו"ד יוסי טולדנו

מומחה משפטי בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית. ייצג בעבר את הממסד הרפואי ועל שמו רשומים הלכות ופסקי דין רבים בתחום זה. ממקימי משרד עורכי הדין שטובר & טולדנו בירושלים.

לשיתוף המאמר:
זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו לנו פרטים וניצור קשר
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם עורך דין מטעם שטובר טולדנו, אשמח לקבל פרטים.