לייעוץ משפטי חייגו:
077-231-4932

על תביעות רשלנות רפואית

תביעות רבות בתחום רשלנות רפואית עוסקות באבחון בעיה רפואית וכתוצאה מכך טיפול לקוי לחולה (כדוגמת אי גילוי מחלה, גידול, או ביצוע פעולה רפואית פולשנית או אחרת שגויים שגרמו לנכות). אחוז גדול מכלל תביעות הרשלנות הרפואית המוגשות בישראל, מתייחסות למקרי רשלנות רפואית בלידה, בהם אגב, הפיצוי שנפסק, הוא לרוב הגדול ביותר.

 

על תביעות רשלנות רפואית
על תביעות רשלנות רפואית

 

תביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה

התביעות הקשורות ללידה, כוללות לרוב שאלות אתיות ומוסריות כבדות משקל, שכן טענת ההורים והילד בתביעות אלו הינה כי עקב אותה רשלנות רפואית נמנע מההורים עוד בתקופת ההיריון מלקבל לידם את כל המידע הרלוונטי כדי שיוכלו לקבל החלטה מושכלת אם להמשיך את ההיריון ולבחון אפשרות של הפלה. הטענה במקרה כזה הינה כי במצבו הנוכחי טוב היה לולא בא לעולם מלכתחילה.

ביהמ"ש העליון בישראל בפסק דין תקדימי עולמי (הלכת זייצוב), קבע כי ההורים וכן היילוד זכאים לתבוע בגין עילה זו וכי זכותם המלאה של ההורים לקבל בזמן אמת את מלוא המידע ולהחליט האם להמשיך את ההיריון אם לאו. ככל שלא הועבר המידע, או הועבר באופן חלקי, ייפסקו להם פיצויים עבור ההוצאות הכרוכות בטיפול באותו יילוד. בעקבות אותו פסק דין "נפתחה הדלת" להגשת תביעות אלו.

יש לציין כי תביעות רשלנות רפואית בהריון או בלידה, נושאות בחובן פיצויים גבוהים מאד לתובעים (מיליוני שקלים) וזאת לאור העובדה כי הנזקים אשר נגרמו לנפגע ובמקרה זה לתינוק, ילוו אותו בדרך כלל לשארית חייו ולכן ההוצאות שיידרשו לו ולהוריו נפרסות על פני תוחלת חיים שלמה, כאשר העיקרון – שזהה לעיקרון במשפט העברי – הינו לנסות ולהשיב את המצב לקדמותו.

 

הריון בסיכון גבוה

הרישום הרפואי ותיעוד כל הפעולות שבוצעו בשלב טרום לידה, במהלכה ואחריה הינם חשובים במיוחד, שכן היעדר רישום נאות מעביר את נטל האחריות אל הנתבעים להוכיח כי לא התרשלו.

רוב המקרים המסתיימים בתמותה או בנזק ליילוד, מתרחשים במה שמכונה "הריונות בסיכון גבוה". דהיינו, במקרים בהם ישנן הפלות קודמות של האם, מחלות גנטיות, מחלות כרוניות, ניתוחים קיסריים או לידות מוקדמות קודמות, ריבוי עוברים, סוכרת הריונית וכדומה. את רוב הסימפטומים הנ"ל, ניתן לאבחן טרם הלידה ולהזהיר את האם כי מדובר בהריון בסיכון גבוה יותר מן הרגיל ואז להותיר בידה את ההחלטה האם להמשיך בהריון ו/או להפסיקו, או לנהלו בצורה קפדנית יותר.

 

תביעות רשלנות רפואית בהריון לדוגמה

משרדנו המטפל בתיקי רשלנות רפואית רבים ומגוונים שהיקפם מוערך בעשרות מיליונים, טיפל לאחרונה במקרה עצוב שבו הורים, שהחליטו ללדת את ילדם הראשון בבית חולים מוכר מאוד בירושלים, הגיעו לחדר לידה עם ילד בריא לחלוטין, וכבר בהגעתם זיהה הצוות הרפואי כי לעובר יש מצוקה עוברית. למרות שעל פי הספרות והפרקטיקה הרפואית היה צריך לבצע ניתוח קיסרי מיידי, הצוות המשיך בלידה רגילה תוך סיכון היילוד. לאחר מספר שעות של סבל לעובר, נולד תינוק עם מצוקה קשה, ולאחר 24 שעות הוא נפטר. בגין רשלנות זו קיבלו התובעים סכומים גבוהים ביותר.

מקרה נוסף שטופל על ידי משרדנו עסק במקרה עצוב שבו אם ל- 3 ילדים אושפזה בבית חולים מוכר מאוד בירושלים שסבר כי היא חולה בדלקת ריאות, כאשר בפועל היא סבלה ממחלה נדירה אוטואימונית. אלא שעד שגילו את המחלה, מצבה היה בלתי הפיך והיא נפטרה. גם בתיק זה משפחת המנוחה קיבלה פיצוי גבוה.

מקרה נוסף המטופל על ידי משרדנו עוסק בהורים שבעבר נולד להם ילד עם מומים רבים שנפטר בגיל 4. חרף ההיסטוריה הרפואית, קופת החולים נמנעה משום מה מלבצע סקירה מורחבת וזאת למרות שהיה חשד למום בילד. לאחר לידת הילד, התברר כי הילד סובל מנכות קשה מאוד, והוא הוכר כנכה 100% בביטוח הלאומי. תביעה זו המוערכת בכ- 10 מיליון ₪, מנוהלת בביהמ"ש המחוזי בירושלים. מקרה זה נסוב סביב הוכחת רשלנות רפואית באבחון לקוי של מומים.

 

עורך דין לתביעות רשלנות רפואית בזמן הריון ולידה – מדוע חשוב ניסיון?

משרדנו מנהל תיקים רבים נוספים, הקשורים לגילוי מאוחר של מחלת הסרטן שגרמו למות המטופל. כמו כן, בביהמ"ש המחוזי מנוהלת תביעה נוספת הקשורה לכך שחדר מיון כשל בטיפול בפונה ועקב כך היא נפטרה במקום לטפל במחלה זיהומית שתקפה אותה. התיקים לעיל הינם רשימה מדגמית בלבד של תיקים המנוהלים ע"י משרדנו שצבר ניסיון רב ועשיר בתחום זה.

ישנה טענה כי תביעות בסוגי רשלנות רפואית גרמו בפועל לכך שהרופאים יפחדו לבצע את עבודתם, וכי בכך הרפואה נהיית "רפואה מתגוננת", ואולם בפועל התברר כי חשש זה, יחד עם הסטנדרטים שנקבעו על ידי בתי המשפט, גרמו לשיפור ניכר ביותר בטיפול הרפואי והפחית את מקרי הרשלנות הרפואית, כך שאין ספק כי למרות שהרפואה היום הינה יותר מתגוננת, בפועל היא טובה הרבה יותר.

הערה: המאמר אינו מהווה לתחליף לייעוץ משפטי. אך אם גם אתם מרגישים שהצוות הרפואי לא העניק לכם את השירות המקצועי הטוב ביותר ונגרם נזק לכם או לעובר בזמן הריון ולידה, אתם מוזמנים לפנות למשרד עורכי הדין שטובר וטולדנו לפגישה וייעוץ.

לשיתוף המאמר לחצו
תוכן עניינים
עו"ד יוסי טולדנו
עו"ד יוסי טולדנו

מומחה משפטי בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית. ייצג בעבר את הממסד הרפואי ועל שמו רשומים הלכות ופסקי דין רבים בתחום זה. ממקימי משרד עורכי הדין שטובר & טולדנו בירושלים.

זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו לנו פרטים וניצור קשר
מידע נוסף
עורך דין רשלנות רפואית בירושלים
עורך דין רשלנות רפואית בירושלים
רשלנות רפואית תינוקות
רשלנות רפואית ילדים
רשלנות רפואית ילדים
סוגי רשלנות רפואית
סוגי רשלנות רפואית
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם עורך דין מטעם שטובר טולדנו, אשמח לקבל פרטים.