משרד עורכי דין שטובר טולדנו לוגו
לייעוץ משפטי חייגו:
077-231-4932

רעלת הריון

רעלת הריון היא סיבוך מסוכן של ההיריון המאופיין בעליית לחץ דם וסכנת פגיעה בתפקוד איברים חיוניים כמו הכליות, הריאות, והמוח. מדובר במצב חמור שעלול לסכן את חיי האם והעובר כאחד, ולכן חשוב מאוד לגלותו מוקדם ולתת טיפול מתאים. בסקירה זו נכיר מקרוב יותר את רעלת ההיריון, נסביר כיצד היא מתפתחת, מהם התסמינים האופייניים לה ומתי נוצרת עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בעקבות רעלת היריון.

 

הגורמים המקדימים שעשויים לתרום להתפתחות רעלת הריון

ההיריון נוטה להכביד במגוון דרכים על מערכות גופה של האישה ההרה, וכאשר עולה הלחץ על מערכות גוף מסוימות, עלולה להתפתח רעלת הריון. אולם ישנם כמה גורמים שמעלים את הסיכון לכך:

 • היסטוריה משפחתית של רעלת הריון
 • רעלת הריון בהריונות קודמים
 • בעיות רפואיות כמו לחץ דם גבוה, סוכרת, מחלות אוטואימוניות ועוד
 • גיל מבוגר יחסית של האם (מעל גיל 35)
 • השמנת יתר
 • הריון ראשון
 • הריון מרובה עוברים (תאומים, שלישיה וכדומה)

במרבית המקרים, רעלת הריון מתפתחת אחרי שבוע 20 להריון, ולרוב מתגלה בסביבות שבוע 32-34. תהליך ההתפתחות מתחיל בשינויים בכלי הדם שמחברים בין העובר לאם דרך השליה. הסיבה המדויקת לכך לא ידועה, אך כנראה מדובר בתגובה לא תקינה של מערכת החיסון שפוגעת בחיבור הזה, מה שמוביל לעליית לחץ הדם.

כשיש עלייה מתמדת בלחץ הדם, זה יוצר עומס על איברים שונים בגוף ועלול להזיק גם לאם וגם לעובר. הפגיעה העיקרית היא בכליות, שמתחילות לאבד חלבון לשתן. ברעלת הריון קשה יותר עלול להופיע נזק גם בכבד, במערכת הקרישה, בתפקוד הלב ובמוח. במצבים קיצוניים רעלת הריון עלולה לגרום לפרכוסים מסכני חיים הנקראים אקלמפסיה.

עליית לחץ הדם ברעלת פוגעת גם בזרימת הדם השלייתית ומפחיתה את אספקת החמצן והמזון לעובר. זה עלול לגרום להאטה בגדילה התוך רחמית, מצוקה עוברית ובמקרים חמורים אף מוות תוך רחמי של העובר. לכן כל חשד לרעלת הריון חייב להילקח ברצינות רבה.

 

רעלת הריון תסמינים נפוצים שחשוב להכיר

להלן תסמיני רעלת ההריון הנפוצים שאסור להתעלם מהם בשום פנים ואופן:

 • בצקות – נפיחות של הרגליים, הידיים והפנים בייחוד סביב העיניים. הבצקות נובעות מהצטברות נוזלים ברקמות.
 • חלבון בשתן – יכול להתגלות בבדיקת שתן שגרתית. זהו סימן לפגיעה בתפקוד הכליות שמאבדות חלבון.
 • עליית לחץ דם – לחץ 140/90 ומעלה נחשב גבוה בהריון, אך לעיתים העלייה יכולה להיות הדרגתית ומאוחרת יותר.
 • כאבי ראש עזים – שלא חולפים עם שימוש במשככי כאבים רגילים.
 • הפרעות בראייה – טשטוש ראיה, הבזקי אור או נקודות שחורות בשדה הראייה.
 • כאבים ברום הבטן מימין – כתוצאה מגודש וירידה בתפקוד הכבד.
 • ירידה בתפוקת השתן – שתן מועט מהרגיל יכולה להצביע על פגיעה כלייתית.

חשוב להדגיש שלא תמיד כל התסמינים הללו מופיעים, או שהם יכולים להיות קלים וחמקמקים.
לכן כל תופעה חריגה בהריון דורשת בדיקה של רופא על מנת לשלול רעלת.

 

איך בודקים רעלת הריון?

הדבר הראשון והחשוב ביותר באבחון רעלת הריון הוא בדיקה סדירה של לחץ הדם בכל ביקור במרפאת הנשים. בנוסף, בכל בדיקת שתן שיגרתית מחפשים נוכחות של חלבון, שהוא סימן מרכזי לרעלת. אם מתגלה לחץ דם גבוה או חלבון בשתן, הרופא ישלח לבדיקות נוספות להערכת חומרת המצב, בדגש על:

 1. בדיקות דם – לבדיקת תפקודי כליות, כבד, רמות טסיות ועוד.
 2. מעקב לחץ דם – מדידות תכופות של לחץ הדם כדי להעריך את יציבותו.
 3. מוניטור עוברי – הערכת מצב העובר, קצב לבו ותנועותיו.
 4. אולטרסאונד – מעקב אחר גדילת העובר וכמות מי השפיר.

על פי התוצאות, יקבע הרופא את רמת הסיכון ואת הטיפול המתאים. במקרים קלים לרוב מספיקה מנוחה בבית, תזונה דלת מלח ומעקב צמוד. במקרים חמורים יותר, או כאשר יש סימנים למצוקת העובר, נדרש אשפוז. האשפוז כולל ניטור של מצב האם והתינוק, עירוי נוזלים, טיפול תרופתי להורדת לחץ הדם ומניעת פרכוסים.

במקרים של רעלת הריון קשה ומסכנת חיים, הטיפול היחיד הוא הפסקת ההיריון והוצאת העובר.
אם ההיריון מעל שבוע 34, ניתן לעשות זאת יחסית בבטחה. לפני שבוע 34 יש לשקול את הסיכונים אל מול התועלת, אך לעיתים נדרשת לידה מוקדמת להצלת חיי האם.

לאחר הלידה, רעלת ההיריון בדרך כלל נעלמת מעצמה בתוך שבועות עד חודשים, תוך ירידה בלחץ הדם והחזרה לתפקוד מלא של הכליות. עם זאת, כ-25% מהנשים שחוו רעלת עלולות לפתח לחץ דם כרוני בעתיד, ויש להן סיכון גבוה לרעלת בהריונות נוספים, ולכן צריכות מעקב והדרכה מתאימים.

 

מהי רעלת הריון סמויה?

לא תמיד רעלת הריון תופיע עם כל התסמינים הקלאסיים, ויכולים להיות מצבים של רעלת הריון סמויה או תת-קלינית. במצבים כאלו יש רק סימנים מינוריים של המחלה ואין עדיין פגיעה משמעותית בתפקוד. אך מדובר במצב מדאיג כי הוא יכול להתפתח בהמשך לרעלת מלאה עם כל הסיכונים הנלווים לה.

המאפיינים של רעלת סמויה יכולים להיות עלייה קלה בלבד בלחץ הדם או רמה נמוכה של חלבון בשתן. אלו דברים שעלולים להתפספס אם לא עוקבים אחריהם בקפידה. לכן מעקב הריון סדיר וערנות לכל סימן מחשיד הם קריטיים לגילוי מצבים מסוג זה ולטיפול מונע מוקדם שימנע הידרדרות.

אחד הדברים שיכולים לעורר חשד לרעלת סמויה הוא עובר קטן מהצפוי לגיל ההיריון המעיד על האטה בגדילתו. זה יכול להיות בשל לחץ דם מוגבר שעדיין לא מורגש שמפריע לזרימת הדם אל העובר דרך השליה. גם עלייה פתאומית במשקל של האישה ההרה, מעל הצפוי בשלב זה של ההיריון, יכולה להיות סימן לבצקות סמויות ולהצטברות נוזלים עקב רעלת. כל תופעה כזו חייבת להיבדק לעומק כדי לאתר בעיות בזמן.

 

האם תיתכן הופעת רעלת הריון לאחר הלידה?

רוב המקרים של רעלת הריון מתפתחים במהלך ההיריון עצמו וחולפים עם הלידה. אך במקרים נדירים, המחלה יכולה להופיע דווקא לראשונה לאחר הלידה. זה יכול לקרות מייד לאחר הלידה ועד 6 שבועות אחריה. ברוב המקרים כבר היו בכל זאת כמה סימנים לא משמעותיים של רעלת בהיריון שלא זוהו בזמנו.

כמובן, ההתייחסות לרעלת שמתפתחת לאחר הלידה צריכה להיות זהירה ורצינית מאוד. האישה כבר לא נושאת עובר שעלולה להיפגע, אך הפוטנציאל לנזקים חמורים אצלה עדיין קיים ואף גדל. הסיכוי לפתח אקלמפסיה גבוה יותר בשלב זה מאשר במהלך ההיריון עצמו.

התסמינים של רעלת אחרי לידה דומים לאלו של רעלת רגילה והם כוללים עליית לחץ דם, בצקות, כאבי ראש, הפרעות בראייה, כאבים ברום הבטן וחלבון בשתן. כל תסמין כזה אצל מי שילדה לאחרונה מחייב פנייה מיידית לרופא ואשפוז להמשך בירור. בדומה לטיפול ברעלת בהיריון, הטיפול מתמקד בייצוב לחץ הדם, מניעת פרכוסים ומעקב אחר המערכות הפגועות של המטופלת עד לשיפור ושחרור הביתה.

רעלת הריון
רעלת הריון

לסיכום – מתי נוצרת עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בעקבות רעלת הריון?

רעלת הריון היא מצב מסוכן ומאתגר שכל אישה הרה חייבת להכיר ולהיות מודעת לתסמינים שלו. גילוי מוקדם של המחלה, מעקב צמוד, הקפדה על המלצות הרופאים וטיפול מתאים, הם המפתח להתמודדות עם המצב ולסיום מוצלח של ההיריון עבור האם והתינוק. במקרים בהם קיים חשד שרעלת ההיריון לא אובחנה במועד או טופלה באופן רשלני וכתוצאה מכך נגרם נזק לאם או לעובר, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית. משרד עו"ד שטובר טולדנו מלווה במקצועיות ובמסירות רבה נפגעות רעלת הריון ומתכבד להציע לכן ייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, כדי לבדוק את האפשרות לתבוע פיצויים במקרה הצורך ולקבל את הליווי המקצועי והמסור לו אתן ויקיריכן ראויים.

Picture of עו"ד יוסי טולדנו
עו"ד יוסי טולדנו

מומחה משפטי בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית. ייצג בעבר את הממסד הרפואי ועל שמו רשומים הלכות ופסקי דין רבים בתחום זה. ממקימי משרד עורכי הדין שטובר & טולדנו בירושלים.

לשיתוף המאמר:
זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו לנו פרטים וניצור קשר
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם עורך דין מטעם שטובר טולדנו, אשמח לקבל פרטים.