לייעוץ משפטי חייגו:
077-231-4932

קרעים בלידה

אחד הסיבוכים שיכולים להתרחש במהלך הלידה הוא קרעים בלידה, העלולים להופיע באיברי הרבייה של האם וסביבתם. במאמר זה נבדוק את סוגי הקרעים השונים שעלולים להתרחש במהלך הלידה, את גורמי הסיכון להיווצרותם והמקרים שבהם יש מקום לבחון את האופציה להגשת תביעת רשלנות רפואית בגין קרע בלידה.

 

קרעים בלידה והדרגות השונות

ישנם 4 סוגים עיקריים של קרעי לידה שעלולים להופיע באזורים שונים בגוף היולדת:

 

1. קרעים בפרינאום

קרעים בפרינאום הם הסוג הנפוץ ביותר של קרעים במהלך הלידה. הם מתרחשים בפרינאום, האזור שבין פתח הנרתיק לפי הטבעת. כשמדובר על קרעים בלידה דרגות שונות שלקרעים בפרינאום עלולות להיווצר. הקרעים הללו נחלקים לשתי קטגוריות עיקריות: קרעים שאינם משפיעים על הסוגרים בפי הטבעת וקרעים המשפיעים על הסוגרים בפי הטבעת. בתוך הקטגוריות הללו, דרגות הקרעים מסווגות לפי חומרתן בסולם שבין 1 עד 4:

קרעים שאינם מערבים את הסוגרים האנאליים

 • קרע בפרינאום מדרגה ראשונה: קרע קל ושטחי יחסית, המשפיע על העור באזור שבין פתח הנרתיק לפי הטבעת.
 • קרע בפרינאום מדרגה שנייה: קרע הנמשך מעט עמוק יותר, מערב את השרירים השטחיים באזור שבין הנרתיק לפי הטבעת.

קרעים המערבים את הסוגרים האנאליים

 • קרע בפרינאום מדרגה שלישית: קרעים הנמשכים דרך שרירי הנרתיק ופי הטבעת, כמו גם הסוגרים בפי הטבעת. קרעים אלו נחלקים לתתי דרגות כדלקמן:
 1. קרע מדרגה 3a: קרע המשפיע על עד 50% מהעובי של שריר הסוגר החיצוני בפי הטבעת.
 2. קרע מדרגה 3b: קרע חמור יותר, המערב יותר מ-50% מהעובי של שריר הסוגר החיצוני בפי הטבעת.
 3. קרע מדרגה 3c: קרע המקיף את שני הסוגרים של פי הטבעת, גם החיצוני וגם הפנימי.
 • קרע בפרינאום מדרגה רביעית: הקטגוריה החמורה ביותר של קרעים בפרינאום, הכוללת הן את הסוגרים החיצוניים והן הפנימיים של פי הטבעת, בנוסף לרירית הרקטום.

 

2. קרעים בצוואר הרחם

קרעים בצוואר הרחם מתרחשים כאשר צוואר הרחם, החלק התחתון של הרחם, נקרע במהלך הלידה. קרעים אלו עלולים להוביל לדימום מוגבר ולזיהום.

 

3. קרע ברחם

קרעים ברחם בלידה הם סיבוך נדיר יחסית, אך חמור מאין כמוהו, שבו דופן הרחם נקרעת במהלך הצירים, מה שעלול להוביל לדימום לידה חמור ולפגיעה הן באם והן בתינוק.

 

4. קרעים בנרתיק

קרעים יכולים להופיע גם בתוך תעלת הנרתיק, אם כי הם פחות שכיחים מקרעים בפרינאום. אלה יכולים לנוע בין שריטות קלות ועד חתכים משמעותיים יותר.

 

במקרים בהם הלידה גורמת לקרע מיילדותי בדרגה 3-4, ישנה חשיבות רבה לאבחון הקרע במהירות ולתיקונו בקפדנות. איכות התיקון משפיעה באופן משמעותי על הפרוגנוזה של האם ויכולה לעשות את ההבדל בין אישה שנותרה עם פציעה משמעותית לבין כזו שמחלימה ללא נזק מתמשך.

 

מהם גורמי הסיכון להופעת קרעים בלידה?

מספר גורמים יכולים להגביר את הסיכון לקרעים במהלך הלידה, כולל:

 • לידה ראשונה – לנשים שלא עברו לידות קודמות, יש סיכון גבוה יותר לקרעים בפרינאום עקב קשיחות רקמות הפרינאום.
 • גודל העובר – תינוק גדול מהממוצע יכול להפעיל לחץ רב יותר על תעלת הלידה, ולהגביר את הסיכון לקרעים.
 • לידות מכשירניות – השימוש במלקחיים או במכשיר ואקום במהלך הלידה עלול להגביר את הסבירות לקרעים.
 • לידה ממושכת – משך לידה ממושך יכול להוביל ללחץ מוגבר על הפרינאום ולהגביר את הסיכוי לקרעים.
 • אפיזיוטומיה – שימוש באפיזיוטומיה בלידה – חתך ניתוחי מכוון של הפרינאום, יכול לתרום לקרעים נרחבים יותר אם הדבר לא מבוצע כראוי.

כאמור, ישנה חשיבות עליונה לזהות מיידית קרע בדרגה 3-4 מיד לאחר הלידה. לכן, לנשים בלידה המציגות כל אחד מגורמי הסיכון הנ"ל, יש לערוך בדיקה מקיפה של הסוגרים האנאליים מיד לאחר הלידה, רצוי בחדר לידה מאובזר.

 

על ההשלכות הרות האסון של קרעים בלידה

קרעים בדרגה 1 ו-2 הם שכיחים יחסית ובדרך כלל פחות חמורים, לעומת קרעים בדרגה 3 ו-4 שהם נדירים למדי. עם זאת, כאשר הם מתרחשים, הם יכולים להוביל לנזקים רפואיים וקשיים תפקודיים לאורך זמן רב עבור האם. נזקים אלו עשויים לכלול אובדן שליטה (חלקי או מלא) על הסוגרים, כאבים מתמשכים, קשיים ביחסי מין והגבלות אפשריות על בחירת שיטות הלידה העתידיות.

 

איך למנוע רשלנות רפואית במקרים של קרעים בלידה

כיצד מצופה הצוות המיילדותי לפעול לצמצום הסיכון להופעת קרעים בלידה? בהתחשב בהשפעה המשמעותית של קרעים מיילדותיים מדרגה 3 ו-4, הצוות המיילדותי חייב לשקול את נוכחותם של גורמי סיכון שעלולים להגביר את הסבירות לקרעים כאלה. אבחון בזמן, הערכה מדוקדקת של חומרת הקרע ותקשורת פתוחה עם היולדת לגבי סוג הלידה המתוכנן, הם חיוניים למניעת פגיעה נרחבת בבריאותה ובבריאות היילוד. אמצעים אלה ננקטים כדי למזער את התרחשותם של קרעים מיילדותיים בדרגת חומרה זו ואת הסיבוכים הנלווים אליהם.

 

אופן הטיפול הנדרש בקרע בלידה מדרגה 3-4

במקרה שבדיקה מגלה פגיעה בסוגרי פי הטבעת של היולדת, יש חשיבות מכרעת לסיווג מדויק של חומרת הקרע ולמתן הסבר ברור לאם על מצבה. יתרה מכך, תיקון קרע בדרגה 3-4 עדיף לבצע בחדר ניתוח ולא בחדר לידה, תוך הקפדה על תאורה מתאימה ותנאים כירורגיים אידיאליים. בדרך כלל, רק מנתח או גינקולוג מומחה, או רופא עם אישור ספציפי ממנהל המחלקה, יוכל לבצע תיקון של קרע בדרגה 3-4. מלבד זאת, לאחר התיקון, יש לעקוב מקרוב אחר היולדת, לזהות מיד כל סימן לקרעים חוזרים ולהקפיד על הדרכתה של המטופלת להקפדה על תזונה מתאימה והימנעות מפעולות שיגבירו את הסיכון לפתיחת התפרים.

 

קרעים בלידה ומקרים של רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בלידה מתרחשת כאשר הצוות המיילדותי אינו עומד בסטנדרט הטיפול המצופה בהקשר ללידות, מה שמוביל לנזק למטופלת. בהקשר של קרע בלידה, רשלנות רפואית יכולה ללבוש מספר צורות ולהוביל למצב של סיבוך בלידה שעלול לסכן את בריאות היולדת ואף את חייה במקרים מסוימים:

 1. אי אבחון וטיפול בקרעים במועד: הצוות המיילדותי חייב לזהות קרעים מיידית ולנקוט פעולה מתאימה כדי לתקן אותם כדי למנוע סיבוכי לידה, כולל זיהום, כאבים ובריחת שתן.
 2. שימוש לא נכון באפיסיוטומיה: אם אפיזיוטומיה מבוצעת בצורה שגויה או ללא סיבה רפואית מוצדקת, זה יכול להגביר את הסיכון לקרעים חמורים בפרינאום ולהיחשב כעילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה.
 3. ביצוע רשלני של לידה מכשירנית: שימוש לא נכון במלקחיים או בוואקום בלידה, עלולים להוביל לקרעים, ולכן הצוות המיילדותי חייב להיות מיומן וזהיר בשימוש במכשירים אלה.
 4. מעקב לא תקין: אי מעקב אחר מדדי האם והתינוק במהלך הצירים, עלול להוביל לעיכובים באבחון ובטיפול בקרעים, מה שעלול להחמיר את התוצאה.

מקרים אלו הם רק נתח מצומצם מהתרחישים שעלולים להיחשב כרשלנות רפואית בלידה המובילה להופעת קרעי לידה או להחמרתם. במקרים אלו, יש להיוועץ בעו"ד רשלנות רפואית בירושלים למשל, על מנת לבחון את הנסיבות בעין מקצועית ולקבוע אם קיימת עילה להגשת תביעת פיצויים כנגד הצוות המיילדותי.

 

קרעים בלידה
קרעים בלידה

 

ליווי משפטי במקרה של רשלנות רפואית עקב קרעים בלידה

לידה היא תהליך יפה אך מורכב שלעיתים יכול להוביל לתוצאות מצערות וסיבוכים, כמו קרעי לידה. בעוד שחלק מהקרעים הם בלתי נמנעים, רשלנות רפואית עלולה להחמיר את המצב ולגרום לתוצאות קשות יותר עבור האם. במקרה שמתעורר חשד לכך שקרע מיילדותי נגרם ליולדת בעקבות רשלנות רפואית, חיוני לפנות לעזרת עורך דין לענייני רשלנות רפואית בהריון ובלידה, כדי לבחון את האפשרות לתבוע פיצויים מהגורמים הרפואיים הרלוונטיים.

למידע נוסף על הגשת תביעת רשלנות רפואית בגין קרעים בלידה – פנו כעת אל משרד עו"ד שטובר טולדנו לרשלנות רפואית.

לשיתוף המאמר לחצו
תוכן עניינים
Picture of עו"ד יוסי טולדנו
עו"ד יוסי טולדנו

מומחה משפטי בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית. ייצג בעבר את הממסד הרפואי ועל שמו רשומים הלכות ופסקי דין רבים בתחום זה. ממקימי משרד עורכי הדין שטובר & טולדנו בירושלים.

זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו לנו פרטים וניצור קשר
מידע נוסף
זירוז לידה
היפרדות שליה בלידה
היפרדות שליה בלידה – רשלנות רפואית
פרע כתפיים או דיסטוציה בלידה
פרע כתפיים או דיסטוציה בלידה
אספיקציה או תשניק סב לידתי עקב רשלנות רפואית בלידה
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם עורך דין מטעם שטובר טולדנו, אשמח לקבל פרטים.