לייעוץ משפטי חייגו:
077-231-4932

זירוז לידה

זירוז לידה הוא הליך רפואי נפוץ, אך הוא עלול להיות גם מסוכן אם אינו מבוצע כראוי. בשורות הבאות נפרט אודות הדרכים שבהן ההליך מתבצע, הסיבוכים האפשריים והאפשרות להגשת תביעת רשלנות רפואית בגין זירוז לידה שהוביל לפגיעה ביולדת ו/או ביילוד.

 

מהי השראת לידה?

השראת לידה היא הליך רפואי הידוע גם בתור "זירוז לידה". מטרתו לקדם באופן יזום את תהליך הלידה במקרים בהם אובחנו סיבות אימהיות או עובריות המצדיקות זאת. אולם השראת לידה צריכה להתבצע רק לאחר הערכה יסודית של התקדמות ההריון והמצב הרפואי של היולדת והעובר.

 

מדוע נחוץ לזרז לידה?

ישנן מספר סיבות רפואיות שבגינן עשויה להתבצע השראת לידה, כגון:

  • הריון ממושך – מצב שבו ההריון נמשך מעבר ל-41 שבועות. הריון עודף עלול להגדיל את הסיכון למצוקה עוברית, צורך בלידה מכשירנית, ובעיות אחרות.
  • ירידת מים – מצב שבו מי השפיר יוצאים מהרחם לפני הלידה. ירידת מים עלולה להגביר את הסיכון לזיהום ולמצוקה עוברית.
  • רעלת הריון – מצב רפואי שבו לחץ הדם של היולדת גבוה מאוד ויכול לסכן אותה ואת העובר. רעלת הריון עלולה לגרום למצוקה עוברית, לידה מוקדמת, ואף למוות.
  • סוכרת הריונית – מצב רפואי שבו רמת הסוכר בדם של היולדת גבוהה מהרגיל. גם מצב זה עלול לגרום למצוקה עוברית, לידות מוקדמות, וסכנה לחיי העובר והאם.
  • מצוקה נשימתית עוברית – מצב שבו העובר אינו מקבל מספיק חמצן או דם. מצוקה עוברית עלולה לגרום למות העובר, לפגמים מולדים, ואף למוות של היולדת.

בנוסף לסיבות הרפואיות, עשויה להתבצע השראת לידה גם במקרים של לידה שאינה מתקדמת כמצופה, או במקרים שבהם מתוכננת מראש לידה בניתוח קיסרי. קראו עוד על סוגי לידות בהן עלולים להיווצר מקרים של רשלנות רפואית.

בכל מקרה, השראת לידה מתבצעת רק בכפוף להערכה יסודית של ההריון והמצב הרפואי של היולדת והעובר.

 

איך מזרזים לידה?

ישנן מספר שיטות להשראת לידה, אשר נבחרות בהתאם למצבה של היולדת ולסיבות שבגינן מוחלט לזרז את הלידה.

 

שיטות מכניות

פקיעת מי שפיר: ניקוב שק מי השפיר גורם לירידת מי שפיר. הפקיעה גורמת לשחרור של הורמונים המעודדים התכווצויות רחמיות.

הפרדת קרומים: הרופא או המיילדת מפרידים מהרחם את הקרומים העוטפים את העובר, מה שגורם לדליפה של מי שפיר. ההפרדה גורמת לשחרור של הורמונים המעודדים התכווצויות רחמיות.

שימוש בקטטר בלוני: הכנסת קטטר עם בלון לתוך צוואר הרחם וניפוחו, גורמת להתכווצויות רחמיות.

 

שיטות תרופתיות

פרוסטגלנדינים: תרופות המכילות הורמונים המעודדים התכווצויות רחמיות.

פיטוצין: מתן נגזרת סינטטית של הורמון האוקסיטוצין המעודד התכווצויות רחמיות. זהו הטיפול השכיח ביותר להשראת לידה.

הבחירה בשיטת השראת הלידה תלויה במספר גורמים, כגון שלב ההריון, מצבה הרפואי של היולדת ומצבו הרפואי של העובר.

 

סיכונים אפשריים בזירוז לידה

ככלל, זירוז לידה הוא הליך רפואי בטוח, אך חשוב להיות מודעים גם לסיכונים הכרוכים בו.

להלן פירוט של הסיכונים העיקריים הכרוכים בהליך:

 

סיכונים לאם

כאב חזק יותר בלידה: צירים מלאכותיים, במיוחד כאלה הנוצרים בעזרת מתן פיטוצין, נוטים להיות חזקים יותר ותכופים יותר מצירים טבעיים. זה יכול לגרום לכאב חזק יותר בלידה.

דימום מהרחם: זירוז לידה עלול להוביל לעלייה בסיכון לדימום מהרחם. זה יכול לקרות אם הצירים חזקים מדי או אם הרחם נפצע.

קרע של הרחם: קרע של הרחם הוא מצב נדיר אך מסכן חיים. הוא יכול לקרות אם הצירים חזקים מדי או אם הרחם נפגע.

זיהומים: זירוז לידה עלול להוביל לעלייה בסיכון לזיהומים, כגון זיהום של הרחם או של צינורות המרה.

ניתוח קיסרי: זירוז לידה עלול להוביל לעלייה בסיכון לניתוח קיסרי. זה יכול לקרות אם הצירים לא יעילים מספיק כדי לגרום ללידה או אם העובר נמצא במצוקה.

 

סיכונים לתינוק

מצוקה עוברית: מצוקה עוברית היא מצב שבו העובר אינו מקבל מספיק חמצן או דם. זה יכול לקרות אם הצירים חזקים מדי או אם העובר נמצא בתנוחה לא נכונה. מצוקה עוברית יכולה להוביל לבעיות בריאותיות ארוכות טווח, כגון פגיעה מוחית.

לידה מוקדמת: זירוז לידה עלול להוביל ללידת פג, כלומר לידה לפני שבוע 37 להיריון. לידה מוקדמת עלולה לגרום לבעיות בריאותיות לתינוק, כגון משקל לידה נמוך או פגיעה מוחית.

משקל לידה נמוך: זירוז לידה עלול להוביל למשקל לידה נמוך, כלומר משקל לידה של פחות מ-2.5 ק"ג. משקל לידה נמוך עלול לגרום לבעיות בריאותיות לתינוק, כגון בעיות נשימה או זיהומים.

פגיעה במערכות הגוף: זירוז לידה עלול לגרום לפגיעה במערכות הגוף של התינוק, כגון מערכת העצבים, מערכת העיכול או מערכת הנשימה.

הסיכונים הספציפיים של זירוז לידה משתנים בהתאם למצבה של היולדת ולגורמים אחרים, כגון הגיל שלה, מצב הבריאות שלה, משך ההיריון והסיבה לזירוז. לכן אם אתם מתכננים זירוז לידה, חשוב לדבר עם הרופא שלכם על הסיכונים והיתרונות של ההליך.

 

רשלנות רפואית עקב זירוז לידה – במה היא עשויה להתבטא?

רשלנות רפואית עקב זירוז לידה עשויה להתבטא במספר אופנים, כולל:

  1. אי-אבחון או אבחון מאוחר של סיבוכים אפשריים: רשלנות זו יכולה להתרחש אם הרופא או המיילדת לא איבחנו סיבוך אפשרי בזמן, כגון מצוקה עוברית או קרע של הרחם. אי אבחון או אבחון מאוחר של סיבוך בלידה עלול להוביל לנזק לאם או לתינוק.
  2. בחירת שיטת זירוז לא מתאימה: רשלנות זו יכולה להתרחש אם הרופא או המיילדת בחרו בשיטת זירוז שאינה מתאימה למצבה של היולדת או לעובר. בחירה בשיטת זירוז לא מתאימה עלולה להוביל לנזק לאם או לתינוק.
  3. שימוש במינון לא נכון של תרופות זירוז: רשלנות זו יכולה להתרחש אם הרופא או המיילדת השתמשו במינון גבוה מדי או נמוך מדי של תרופות לזירוז לידה. שימוש במינונים לא תקינים של תרופות זירוז עלול להוביל לנזק לאם או לתינוק.
  4. אי-מעקב רפואי נאות: רשלנות זו יכולה להתרחש אם הרופא או המיילד/ת לא עקבו אחר היולדת והעובר באופן קפדני מספיק במהלך הלידה. אי-מעקב רפואי נאות עלול להוביל לאבחון מאוחר מדי של סיבוכי לידה או לטיפול לא נכון בהם.

במקרים מסוימים, רשלנות רפואית עקב זירוז לידה עלולה להוביל לנזק חמור לאם או לתינוק, לרבות פגיעה מוחית לאם או לתינוק, נכות פיזית או נפשית לאם או לתינוק ואף לפטירת האם או התינוק.

אם אתם חושדים שרשלנות רפואית גרמה לכם או לתינוק שלכם לנזק עקב זירוז לידה, חשוב לפנות אל עורך דין רשלנות רפואית בלידה.

 

האם ניתן לקבל פיצויים בגין זירוז לידה שגרם לנזק ליולדת ו/או ליילוד?

החוק בישראל קובע כי כל אדם שנפגע כתוצאה מרשלנות רפואית זכאי לפיצויים. אם ניתן להוכיח שהנזק נגרם באופן סיבתי כתוצאה מהרשלנות הרפואית, יוכלו היולדת או הילד/ה לקבל פיצויים בגין הנזק שנגרם להם. הפיצויים עשויים לכלול פיצויים בגין כאב וסבל, פיצויים בגין הוצאות רפואיות, פיצויים בגין אובדן כושר עבודה ופגיעה בהכנסות, ופיצויים בגין נזק נפשי.

זירוז לידה
זירוז לידה

 

רשלנות רפואית במקרה של זירוז לידה – התייעצו עם עו"ד

אם אתם חושדים שרשלנות רפואית בזירוז לידה גרמה לכם ו/או לתינוקכם נזק, חשוב לפנות אל משרד עו"ד רשלנות רפואית מוביל, המתמחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בהריון ורשלנות רפואית בלידה. צוות משרד עו"ד שטובר טולדנו יוכל לבחון את המקרה שלכם בעין מקצועית ולסייע לכם להחליט אם כדאי להגיש תביעת רשלנות רפואית בנסיבות שבהן נפגעתם.

לשיתוף המאמר לחצו
תוכן עניינים
Picture of עו"ד יוסי טולדנו
עו"ד יוסי טולדנו

מומחה משפטי בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית. ייצג בעבר את הממסד הרפואי ועל שמו רשומים הלכות ופסקי דין רבים בתחום זה. ממקימי משרד עורכי הדין שטובר & טולדנו בירושלים.

זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו לנו פרטים וניצור קשר
מידע נוסף
רשלנות רפואית באבחון גידול במוח
רשלנות רפואית באבחון גידול במוח
איחור באבחון סרטן הערמונית
איחור באבחון סרטן השחלות
רשלנות רפואית באבחון סרטן הלבלב
רשלנות רפואית באבחון סרטן הלבלב
איחור אבחון גלאוקומה מולדת
איחור באבחון גלאוקומה מולדת
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם עורך דין מטעם שטובר טולדנו, אשמח לקבל פרטים.