משרד עורכי דין שטובר טולדנו לוגו
לייעוץ משפטי חייגו:
077-231-4932

בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT

בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT הפכה לכלי חשוב לאבחון מוקדם של תסמונת דאון בהריון, אך למרבה הצער, כמו כל בדיקה רפואית, גם היא עלולה להיות מושפעת ממחדלים רפואיים. מאמר זה ידון במקרים נפוצים של רשלנות רפואית בבדיקת NIPT, ההשלכות שלהן על ההורים והעובר, ובאפשרויות העומדות בפניכם במקרה שחוויתם רשלנות רפואית מסוג זה.

 

על בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT והפוטנציאל לרשלנות רפואית

בדיקת ניפט – או בראשי התיבות באנגלית: NIPT – קיצור של המושג:  Non Invasive Prenatal Test, היא בדיקת דם לא פולשנית המבוצעת במהלך ההריון ונועדה לאבחן סיכון מוגבר לתסמונת דאון אצל העובר. הבדיקה בודקת את כמות ה-DNA העוברי בדם האם, ומאפשרת זיהוי מוקדם של עודף כרומוזום 21, הגורם לתסמונת.

עם התפתחות הטכנולוגיה, בדיקת NIPT הפכה לנפוצה יותר ויותר, והיא מוצעת כיום לנשים רבות במהלך ההריון. יחד עם זאת, כמו בכל בדיקה רפואית, גם בבדיקת NIPT קיימת אפשרות לרשלנות רפואית, שעלולה להוביל להשלכות קשות עבור ההורים והעובר.

 

זכויות רפואיות במקרה של רשלנות רפואית בבדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT

כאמור, נשים שחוו רשלנות רפואית בבדיקת NIPT עשויות להיות זכאיות לפיצויים. גובה הפיצויים נקבע בהתאם לחומרת הרשלנות, ההשלכות שלה על ההריון ועל בריאות האישה, וכן על פי נזקיה הממוניים והלא-ממוניים. אולם כאן המקום לציין כי תביעות רשלנות רפואית בהריון הן מורכבות במהותן, ולפיכך מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתיקים אלו. עורך הדין יסייע לכם לבחון את המקרה שלכם, להבין את זכויותיכם ולנהל את התביעה בצורה מקצועית ומועילה יותר.

 

כיצד עלולה להתרחש רשלנות רפואית בהקשר של בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT?

רשלנות רפואית הקשורה אל בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT , יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים, לרבות:

 • אי הפנייה לבדיקה כלל: רופא נשים עשוי להימנע מהפניית האם לעתיד לבדיקת NIPT, למרות שהיא מתאימה לאישה בהתאם לגילה, היסטוריה רפואית או גורמי סיכון אחרים.
 • אי הסבר נכון על הבדיקה: רופא נשים עשוי שלא להסביר לאישה בצורה נכונה את משמעות הבדיקה, הסיכונים והיתרונות שלה, או את האפשרויות העומדות בפניה לאחר קבלת התוצאות.
 • ביצוע הבדיקה באופן שגוי: טעויות במהלך ביצוע הבדיקה, כמו פגיעה בדגימת הדם או עיבוד שגוי של התוצאות, עלולות להוביל לתוצאות לא מדויקות.
 • פירוש שגוי של התוצאות: רופא נשים עשוי לפרש את תוצאות הבדיקה באופן שגוי, ולהוביל את האישה להחלטות שגויות לגבי המשך ההריון.

מהן ההשלכות של רשלנות רפואית במסגרת בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT?

אי יידוע אישה על האפשרות לבצע בדיקת NIPT לשלילת תסמונת דאון עלולה להוביל להשלכות משמעותיות, הן מבחינה רפואית והן מבחינה רגשית וכלכלית. להלן כמה מההשלכות העיקריות:

 1. איחור באבחון תסמונת דאון: אי ביצוע הבדיקה עלול לגרום לאיחור באבחון תסמונת דאון, מה שעלול להוביל להחמצת הזדמנות לביצוע בדיקות אבחון נוספות, טיפול מוקדם ותמיכה רגשית בהורים לעתיד.
 2. הפסקת הריון מיותרת: נשים שקיבלו תוצאות חיוביות שגויות בבדיקת NIPT עשויות לבחור להפסיק את ההריון, למרות שהעובר למעשה בריא.
 3. לחץ נפשי וחרדה: נשים שקיבלו תוצאות לא תקינות בבדיקת NIPT, גם אם הן תקינות בפועל, עלולות לחוות לחץ נפשי וחרדה רבה.
 4. השלכות בריאותיות על האם: אי ביצוע הבדיקה עלול להוביל להשלכות בריאותיות על האם, כתוצאה מלחץ וחרדה.
 5. לידה של תינוק עם תסמונת דאון: נשים שלא ידעו על האפשרות לבצע את הבדיקה עשויות ללדת תינוק עם תסמונת דאון, מבלי שהיו מוכנות לכך מבחינה רגשית ופיננסית.
 6. תחושת אשמה: נשים שלא ביצעו את הבדיקה עלולות לחוש אשמה לאחר לידת תינוק עם תסמונת דאון, במחשבה שהיו יכולות למנוע זאת.
 7. פגיעה באמון במערכת הבריאות: נשים שלא יקבלו את המידע המלא על האפשרויות העומדות בפניהן עשויות לאבד אמון במערכת הבריאות וברופאים המטפלים בהן.

בסיכום הדברים, אבחון תסמונת דאון בעובר, עלולה להוביל להשלכות משמעותיות עבור המשפחה כולה. לכן חשוב שכל אישה תקבל את המידע המלא על הבדיקה ותוכל לקבל החלטה מושכלת לגבי ביצועה ומהלך ההריון, בהתאם לממצאיה.

 

מדוע אי הפניית אישה לביצוע בדיקת NIPT יכולה להיחשב כרשלנות רפואית?

לכל אישה יש את הזכות לקבל את כל המידע הרלוונטי על בדיקות רפואיות בהריון, כולל בדיקת NIPT.

תפקידו של רופא הנשים הוא להציג בפני האישה את כל האפשרויות העומדות בפניה, כולל היתרונות והסיכונים של כל בדיקה, ולאפשר לה לקבל החלטה מושכלת לגבי ביצוע הבדיקה.

נשים שסבורות שלא קיבלו את המידע המלא על בדיקת NIPT צריכות לפנות לרופא הנשים שלהן ולברר את הסיבות לכך. שכן הולדת תינוק חולה או בעל תסמונות / מומים, עשויה להיחשב כהולדה בעוולה.

 

מהי "הולדה בעוולה" וכיצד היא קשורה אל מחדלים רפואיים בבדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT?

"הולדה בעוולה" היא מושג משפטי המתייחס ללידת תינוק עם מומים מולדים קשים או תסמונות גנטיות, כתוצאה מכשל באבחון מוקדם במהלך ההריון. המושג מתייחס למקרים בהם:

 • ההורים לא קיבלו את המידע המלא על האפשרויות העומדות בפניהם, כגון בדיקות גנטיות טרום לידתיות, ועל כן לא יכלו לקבל החלטה מושכלת בנוגע להמשך ההריון.
 • הרופא המלווה את ההריון נמנע מהפניית המטופלת ההרה לבדיקות רלוונטיות.
 • הבדיקות נערכו באופן שגוי או שתוצאותיהן פוענחו באופן לקוי.
 • ועוד

במקרים בהם כתוצאה ממחדלים כאלו, נולדים ילדים עם מוגבלויות קשות כמו תסמונת דאון, וההורים נאלצים להתמודד עם קשיים רגשיים, כלכליים וטיפוליים רבים בעקבות זאת, הדבר עשוי להקים להורים ולילד זכאות לפיצויים בעילת הולדה בעוולה.

 

טיפים להגשת תביעת פיצויים בגין ליקויים הנוגעים לביצוע בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT

להלן מספר טיפים חשובים לניהול תביעה בגין רשלנות רפואית בבדיקת NIPT:

אספו ראיות

חשוב לאסוף את כל הראיות הרלוונטיות, כולל תיעוד רפואי, תוצאות בדיקות, חוות דעת רפואיות, התכתבויות עם רופאים ועוד.

התייעצו עם עורך דין רשלנות רפואית מנוסה

מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית בהקדם האפשרי. עורך הדין יסייע לכם להבין את זכויותיכם ולבנות את התביעה בצורה נכונה.

היו סבלניים

ניהול תביעה רפואית יכול לקחת זמן, וחשוב להיות סבלניים ועקביים בתהליך.

בסיכום הדברים, אף על פי שביצוע בדיקת NIPT מהווה כלי חשוב לאבחון מוקדם של תסמונת דאון, חשוב גם להיות מודעים לאפשרות לרשלנות רפואית במהלך ביצוע הבדיקה. במידה והתרחשו טעויות במסגרת זו שהובילו לאי אבחון של תסמונת דאון בעובר במועד, יש מקום לשאול האם הדבר אירע על רקע רשלנות רפואית והאם יש בסיס להגשת תביעת פיצויים כנגד הגורמים הרפואיים האחראיים למחדל. בכל הסוגיות הללו ובסוגיות משפטיות נוספות הקשורות לעניין, עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית בהריון ובלידה, יוכל לסייע לכם.

בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT
בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון NIPT

 

לסיכום

אי הפנייה לבדיקת NIPT, ביצוע לקוי שלה או פענוח שגוי של ממצאיה – עלולים להוביל להשלכות הרסניות עבור הורים וילדים כאחד. במקרים אלו, ייתכן שתהיה לנפגעי המחדל עילה להגיש תביעת רשלנות רפואית.

משרד עורכי הדין שטובר טולדנו מתמחה בליווי נפגעי רשלנות רפואית בלידה ובהריון. צוות המשרד בעל ניסיון רב בייצוג הורים במקרים של רשלנות רפואית בבדיקת NIPT, ויסייע גם לכם לקבל את הפיצויים המגיעים לכם.

אל תהססו לפנות אלינו עוד היום להתייעצות ראשונית ללא התחייבות.

Picture of עו"ד יוסי טולדנו
עו"ד יוסי טולדנו

מומחה משפטי בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית. ייצג בעבר את הממסד הרפואי ועל שמו רשומים הלכות ופסקי דין רבים בתחום זה. ממקימי משרד עורכי הדין שטובר & טולדנו בירושלים.

לשיתוף המאמר:
זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו לנו פרטים וניצור קשר
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם עורך דין מטעם שטובר טולדנו, אשמח לקבל פרטים.